Connect with us

Sıfır Konut Kredisinde Faiz Oranı Düştü

Published

on

Sıfır Konut Kredisine Faiz Oranı İndirimi

Ülkemizde her geçen gün sayısı artan ve satışı konusunda sıkıntılar yaşanan sıfır konutlar için Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yaptığı açıklamada 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren sıfır konut alımlarında verilecek krediler için faiz oranında indirime gidileceğini açıkladı. Kamu Bankalarının %1 altına düşerek %0,99 oranında sağladığı kredi faiz oranları için ikinci kez indirime gidilerek bu kredilerin alınması ve sıfır konutların satışı konusunda artış grafiğinin beklendiğinin altını çizdi. Peki yapılacak kredi faiz oranı indirimi sonrasında kamu bankalarının sıfır konutlar için vereceği oran ne olacak?

Sıfır Konut Kredisi Faiz Oranı Kaç Olacak?

Açıklamasına yeni kredi faiz oranını açıklayarak devam eden Bakan Berat Albayrak; kamu bankaları olarak adlandırılan Halk Bankası, Ziraat Bankası, Vakıf Bank üzerinden alınacak sıfır konut kredilerinde faiz oranının %0,99 oranında %0,79 oranına indirileceğini belirtti. Konut kredi alımlarında şartların diğer konut kredisi alım şartları ile aynı olacağı bilgisi yer alırken konu ile ilgili detaylı bilgi almak için bulunduğunuz yerdeki en yakın kamu bankası şubesine giderek detayları öğrenebilirsiniz. Faiz oranının indirimin arkasında yatan sebep ise; merkez bankasının son toplantısında yapmış olduğu politika faiz oranında düşüş konut kredilerinde düşüşün başrolünü oluşturuyor. Bu şekilde bir düşüşün bankaların çeşitli diğer kredilerinde de faiz oranında indirime gideceği konusunda etkileyici bir rolü olabilir.

Özel Sektör Bankalarında Konut Kredi Faiz Oranları

Hükümetin ve merkez bankasının kamu bankaları ile ortak iş birliği sonucu sıfır konutlarda kredi faiz oranı indirime gidilmesi, özel sektör bankalarında da konut kredi faiz oranlarında düşüşe yol açacak. Bankaların kredi kampanyalarından yararlandırabilmesi için kamu bankaları bu sefer yol gösterici rolü oynayacak.

 

Reklam
Reklam

POPÜLER