Connect with us

GÜNCEL

Kredi Notu Nedir?

Published

on

Kredi Notu Nedir?

Ülkemizde bankacılık hizmeti birçok Avrupa ülkesinden daha ileri seviyelere ulaşmıştır. Bu konunun altında yatan temel sebeplerden biri bankaların iş birliği yaparak teknolojilerini geliştirmeleridir. İş birliği yapılan konulardan biri de Findeks adı verilen yeni bir şirketin 9 banka tarafından ortak kurulması ile banka ve müşteri hizmetlerinin daha şeffaf bir biçimde yönetilmesi verilebilecek en güzel örneklerdendir. Banka müşterilerinin sıklıkla duyduğu kredi notu konusuna değinecek olursak, en temel dille banka müşterilerine bankalar tarafından verilen karne notu olarak algılayabilirsiniz. Bu not sisteminin oluşturulmasında birçok kriter yer alıp kredi notunuz üzerinde etkili olmaktadır.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Bankalardan kredi çekebilmek veya kart çıkartıp işlem yapabilmenin en temel yolu kredi notu puanınızın yüksek olmasıdır. Hiç bankacılık işlemlerinde bulunmamış birisi için sınır puan olan 1300 ilk not olarak hesaplanır. Bankacılık işlerine girdikten sonra yaptığınız ödemelerin düzenli olup olmaması, işlem hacim limitlerinizin büyüklüğü, otomatik ödeme talimatları, çektiğiniz kredileri zamanında ödeme gibi durumlarda banka ile yasal anlamda ters düşmeyecek durumlara girmediğiniz takdirde düzenli bir gidişat sonrasında kredi notunuz her geçen zaman diliminde yükseliş gösterir. Örneğin her ay ödemeniz gereken 4 5 fatura varsa ve bu faturalar için otomatik ödeme talimatı vermek ve ödemelerin gerçekleştirilmesi, bankadan çektiğiniz krediyi gününde veya daha öncesinde ödemeleri gerçekleştirmek puanınızın yükselmesi için önemli kriterlerdir.

Kredi Notu Nasıl Sorgulanır?

Bankalarla işlem yapmadan önce veya herhangi bir zaman diliminde kredi notu sorgulaması yapabilirsiniz. Bunun için E-Devlet üzerinden veya banka şubenize giderek müşteri temsilcinizden bilgi alabilirsiniz. Ya da kredi notlarını hesaplayan sistem olan Findeks üzerinden aylık ücret veya SMS sorgulama ile de öğrenme şansına sahipsiniz.

Reklam
Reklam

POPÜLER