Connect with us

GÜNCEL

2020 Asgari Ücret Belli Oldu

Published

on

2020 Yılı Asgari Ücret Belli Oldu

2 Aralıkta başlayan ve yaklaşık 7 milyon kişiyi ilgilendiren asgari ücret toplantılarının 4.ayağında yapılan zamlarla yeni ücretler belli oldu. 2, 10 ve 17 aralıkta yapılan toplantılarda bir sonuç alınamaması ve yeni yılın gelmesi nedeniyle karar niteliği taşıyan toplantıda yapılan %15’lik zam ile brüt asgari maaş 2943 TL oldu. İçerisinde sigorta ve vergi kesimleri ile düşüm yapıldığı zaman net asgari maaş ise 2324 TL olarak belirlendi. 2020 yılının asgari ücret bedelini ise Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk açıkladı.

Sürdürülebilir Kalkınma Temel Hedefimiz

2020 yılında geçerli olacak olan asgari ücret konusunda açıklama yapmak için kamera karşısına geçen Bakan Selçuk; açıklamasında toplantıların ilkini 2 aralıkta gerçekleştirerek başladığımız bu süreçte 27 Aralık itibari ile yeni ücretleri belirlemiş durumdayız. Toplantı 15 kişilik bağımsız bir konsey tarafından yapılan toplantıların sonuncusunu yine bakanlığımızda gerçekleştirerek karara vardık. Bu süreç içerisinde görüşmelere katılan TİSK ve Türk İş’e katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Sosyal adalet kapsamında istihdamı arttırmayı, kayıtlı istihdamı arttırmayı ve kaynakları kullanarak sürdürülebilir bir kalkınma ise temel hedefimizi oluşturuyor sözlerine yer verdi.

Asgari ücret konusunda 2002 yılından günümüze kadar %142 oranında bir artış sağlayarak bu konuda başarılı bir politika izlendiğini söyleyen Bakan Selçuk, yeni ücretler için %15 zam yapılarak asgari ücretin net olarak 2324 TL olduğunu açıkladı. Bu ücretlere karşılık sendikalar ise Türk İş, Hak İş ve DİSK ortak açıklama yaparak en az 2578 TL net asgari ücret olması konusunda direttiklerini belirtmiştiler. Açıklanan ücretlere sendikalardan muhalif karar geleceği bilinse de şu an da belirlenen ücretler bu şekildedir.

Reklam
Reklam

POPÜLER